36.- 43. den

Už 43 den? Kdy to stihlo vyrůst? No..rostou jako z mlíka :) Štěňátka už bojkotují být uvnitř jejich pokojíčku a čas chtějí trávit už jen venku. Za těch pár dní už u nás bylo tolik návštěv, že se nedají spočítat na prstech dvou ruk :-D Zájemci, kamarádi, známí a spoustu dětí! Dostalo se nám pochvaly, nejen od známých ale i od naší nejlepší veterinářky Alči, za jejich skvělou socializaci! Štěňátka už se nebojí ničeho. Zvuk traktorů, sekačky a různých vrtaček znají tak, že jen sedí a koukají a nebo chtějí ty věci následovat (hlavně za sekačkou). Byla první seznamovačka s ovcemi, prasaty a slepicemi. 

Na jeden den nás také přijeli navštívit kamarádky z vysoké Žofka a Maruška, které byly ze štěňátek uchvácené. No bylo těžký se s němi další den loučit. Přijela také Verunka (majitelka Ardala), která nám půjčila další skvělé hračky, hlavně ten tunel :) ) moc děkujeme a děkujeme i Nikči!  Proběhlo také focení, takže se mrknite na jednotlivé složky štěňátek. Co je nejdůležitější tak své děti viděl na vlastní oči i Ardal, který byl zpočátku trošku nesvůj -- "Kdo to je? Proč za mnou pořád chodí? Já nemám mlíko! " :D ale byl moc hodný a trpělivý. Toho jsme s Verčou využily a tak vznikly fotky do rodinnýho albíčka. Jen výraz Ardala na některých fotkách je úsměvný :) Další den čekalo štěňátka první očkování a čipování. To zvládli levou zadní a víceméně to hned zaspali :) Teď už ale zase řádí o sto šest, hrají si a já utíkám za nimi! Takže zas za pár dní bude další článek :) 

32.-35. den

Je tu víkend, který nám celý propršel a zdá se, že bude pršet i v následujících dnech. Proto se z místnosti, kterou štěňátka obývají, ozývá pláč a nářek---- nemůžou ven ale i tak si užívají teplo a sucho ve svém apartmá :) Každodenní hry a boje o lepší sousto, lepší hračku a nebo o pozornost, které mají teda požehnaně :) Každý den nás navštěvují známí a kamarádi na mazlící návštěvu, což z těch kuliček dělá nebojácné mazílky. 

Každé ráno je krásné v tom, že i přes hnusné počasí, když jsem sama doma a nebo mám smutnou chvilku tak mě přivítají takové huňaté kuličky a hned mi vytvoří úsměv na tváři. Nejraději by mě svým nadšením, že mě vidí a láskou vylezli po rukách až k hlavě :-) Mamka Azira se na ně často chodí dívat a musí si je překontrolovat, jestli počet dětí sedí. Granule už pěkně papají, přibírají na váze a objevují místa a věci, které prozkoumávají a okoštovávají (papuče, polštáře, proutěný koš, plechovky a nespočet dalších věcí).


24.-31. den

Může se zdát, že na psaní webových stránek kašlu, ale opak je pravdou. 8 štěňat dá opravdu zabrat (nechápu, jak chovatelé fungují i s početnějšími vrhy.. ) Nejen péče o štěňata, ale i ostatní zvířata spolknout opravdu mnoho času. Za posledních "pár" dní se toho změnilo hodně. Štěňátka už mají zuby venku, takže cokoli, co najdou hned musí okoštovat.. hlavně prsty na nohách :D Hrají si, bojují mezi sebou (hlavně o jídlo). Ovšem někteří to jídlo trošku bojkotují, takže je nutné jim trošku pomáhat. Ochutnali poprvé granule, které si teda moc oblíbili a také příkrmy s masíčkem. Jinak jsou to šikulky šikovný. Jelikož oslavili 4 týden, tak je čekala další várka odčervení. Azirka už je delší dobu sleduje z povzdálí, a když ji náhodou zavolám k nim, tak neochotně přijde. Řekněme si narovinu, že když se přisají ty piraně, tak to není úplně příjemné. Dny rychle utíkají a o to rychleji štěňátka rostou. Se Standou jsme jim udělali venkovní výběh, kde si celý den můžou hrát. Problém je v tom, že prostor mezi oběma deskami větší a někteří už se naučili prolízat..Proto tam jsou ručníky a staré prostěradla, které vytváří jakousi barieru, kterou i tak se snaží zničit :D

22-23 den

Štěňátka si venek naprosto užívají. Někteří už zdolali dálku z jednoho konce dvora na druhý. Bodejť by ne, vždyť v úterý už oslavili 3 týden! tak rychle to utíká. V úterý se k nám přijeli podívat první zájemci o štěňátko a také majitelky taťky štěňátek- Verunka a Pája. Moc děkujeme za hračky, které nám půjčily. To bude zábavy! jsou to převážně hračky, které zvyšují psychomotorické dovednosti štěňátek. Je to skvělý způsob, kterým se štěňátka budou učit chodit po různých terénech, zvykat si na rušivé vjemy a především zkoušet jejich trpělivost :D Také poprvé ochutnali kaši doplněnou granulemi- po ní se jen zaprášilo. Ani Azouškovi nic nenechali, jak to bylo dobré :) 

21. den

21. den aneb den novinek. Bylo krásné počasí, a tak jsem vytáhla štěňátka poprvé ven na trávu. Pečlivě jsem jim nachystala deku, na kterou se budou moct schoulit a odpočívat. Nebyla potřeba. Leželi všude jinde než na dece. Ze začátku kňourali a vyli, protože nevěděli, kde jsou (spousta pachů a vjemů). Nakonec se ale uklidnili a objevovali trávu na dvoře, hráli si, kousali se navzájem a dělali nálety na mamku :) Další novinkou, která je ten den čekala, bylo první jídlo z misky! :D Upřímně jsem nečekala, jak moc budou špinavý od mléčné kaše. No, byly to hotové mléčné lázně se zábaly. Zpočátku se jim do toho vůbec nechtělo. Výrazy v očích, ze kterých se dalo přečíst: "a to jako nebudu cucat? Ono to tam nenateče samo? se změnily na : "Jé to je mňaminka! Jé já v tom dokonce plavu :D" Po vydatném obědě se odkutáleli opodál, kde si dali dvacet na ouško. 

13-19 den

Moje neaktvita na stránkách poslední dobou má jasné opodstatnění. Štěňátka nám dávají zabrat a cosi budem, nerada od nich odcházím daleko. Hodně se toho za poslední dny změnilo. Už by chtěli utíkat z bedny, dávají o sobě často vědět a hlavně mají svůj názor, který je dost hlasitý :) Jsou to vysavači, takže už mamčino mlíčko nestačí a musíme přikrmovat. Ze začátku se moc netvářili, ale hned jak zjistili, že je to fajn mít plný bříško a je to i sladké, tak už běhají za mnou sami od sebe :D Bedna už není tak voňavá jak při narození a jak minulý týden (pračka jede na plný obrátky). Dostali také své první odčervení.. Kupodivu jim to nevadilo (jsem čekala naštvané a uražené kukuče). Začínají navzájem mezi sebou i komunikovat -koušou se a ocucávají se. Všechna štěnda už koukají, "štěkají a vrčí" zdokonaluje se jim sluch a čich, vzájemně si hrají, okusují se (i mamku). Štěňátka už mají i svá jména a svoje vlastní sekce na stránkách. Bylo obtížné najít jména, která by splňovala naše podmínky. Hlavní podmínkou jsou jména, která nejsou tak častá, dají se používat v běžném životě a také ta, která by jim seděla a líbila se nám :) 

ÁNOR- pes černý se znaky, světle modrý obojek

APGAR- černý pes, zelený obojek

ATEGO- černý pes, bílý obojek

ALDAR- černý pes, tmavě modrý obojek

ATHOR- plavý pes

ARLEN- černá fena, růžový obojek

AGIRA- černá fena, fialový obojek

AVERA- černá fena, oranžový obojek

11-13 den

Hurá!! Štěňátka už konečně vidí. Je to hned jiné, když už se na mě ta kuličky koukají. Azira už nestíhá uklízet po štěňátkách, takže box už není tak čistý, jak když se narodili :D Každým dnem očekávám, že tu práci vzdá i pračka :D Jsou ale neskutečně sladcí. Jsou více kontaktní, sice chůze vypadá pořád jak po párty, ale dojdou. Není se čemu divit, jsou neustále v mléčném kómatu :) Váhově už jsou všichni, kromě jedné fenečky, za hranicí 1kg. Ale věřím, že jedna "snídaně" to napraví. :) V posledních dnech také vymýšlíme jména, pro ty naše ďáblíky, a není to lehké. :) 

8-10. den

Dny se štěňátky rychle utíkají a každým dnem jsou čilejší. Už to není jen plazení se po bedne. Snaží se zvedat na nohy a popocházet, upřímně je to spíše opilecká chůze :D Váhově již 9 den překročili pomyslnou hranici 1kg! Cvalíci s modrou a bílou stuhou :D Ostatní jsou v rozmezí 900-850g. Musím trošku ty cvalíky krotit, ať se dostanou k jídlu i ostatní :) S Azirou jsme si po týdnu udělaly menší procházku do lesa. Určitě to Azirce pomohlo načerpat nové síly a vypnout mozek. Přece jen, týden zavřená s vysavačema dá opravdu zabrat :) 


7.den

26.7.2022

Dnešní den slavíme týden!! Neuvěřitelné, jak ten čas se štěňátky utíká! Co už všechno zvládnou? Zvládnou se dostat na druhou stranu bedny, odsunout bráchu nebo ségru od jídla, rozlišovací obojky už moje maminka stihla 3x předělat, jak byly zničené :D Umí se pěkně ozvat, když se jim něco nelíbí, sem tam se pletou pod nohy Aziry. Ale co umí perfektně je rozčarovat úsměv u každého, kdo se přijde podívat. Opět v hmotnostní tabulce obsadili první místo pejsci s bílým a modrým obojkem, a to s váhou 870g! Z fenek má nejvyšší váhu fialová (800g) a nejnižší váhu (700g) má fenka a s růžovým obojkem. Dnešní den jsme měli jednu online návštěvu, a to kamarádku Nikču :) Děkujeme za zpříjemnění dne :)

6.den

25.7.2022
Dnešní noc byla jiná než všechny ostatní. Všechny předchozí noci jsem měla velmi lehké spaní. Jak člověk u nich spí, slyší každý pohyb, každý zvuk a každé zamlaskání. Azira potřebuje často chodit ven, nejen vykonat potřebu, ale i zkontrolovat jestli se někdo náhodou nedobývá na její pozemek. Dnešní noc ale byla velice klidná a spalo se dobře, Azi nakrmila malé ďáblíky, hned se posunula na druhou stranu bedny od nich, kde spokojeně odpočívala. Co se týká hmotnosti tento den tak vede černý pes s modrým obojkem a váží rovných 810g! Těsně za ním s 800g váží černý pes s bílým obojkem, na paty mu šlape plavý pes s 760g. Z feneček váhově vede fialová fenka se 730g. Všichni pěkně rostou, spokojeně leží u Azirky a hlavně jim to dobře mlaská :D :)

5.den

24.7.2022

Nedělní den byl hodně odpočinkový a umazlený. Byla tu švagrová na mazlící návštěvu, moje rodiče, kteří se rozplývají pohledem na ně. Ďáblíci na váze již pokořili 700g, což je pro některé dvojnásobek porodní váhy! Některé ale musíme sledovat aby baštili a nespali u toho :) Azira už se z bedny čím dál víc stěhuje ven a zjistila poněkud rychle, že ji štěňátka nepotřebují každou chvilku.. Je pravda, že mateřství je záhul a i ona si potřebuje na chvilku odpočinout. Ale jakmile se ozve zakňouknutí, hned je u nich! :)

4.den

23.7.2022

4. den-sobota. Jako klasický všední den začala ráno i sobota: výměna peřin a dek, vyčistění boxu, ranní dávka masíčka pro Aziru, vyvenčení a honem rychle zpátky za miminkama. Jsou opravdu velice hladoví. Na veterině nás veterináčka upozornila, že první i druhý den po porodu mohou štěňátka ztratit na váze, že je to normální.. Naši ďáblíci přibírají od prvního dne víc jak 50g! :) Někteří na váze přehoupli i 600g! Zatím nejvíce draví je černý pejsek s bílým obojkem a plavý pejsek. Z feneček má nejvyšší hmotnost černá fenečka s fialovou stužkou. Doufám, že tento apetit jim zůstane a budou více a více sílit. Moje mamka, která u nás tráví dovolenou, uháčkovala malé barevné obojky, Jsou úžasné, jen se musí často opravovat--> hladoví ďáblíci mají ostré drábky a tak si je navzájem roztrhávají. 

3.den

22.7.2022

3. den jsme byli pochválení za péči, kterou Aziře dáváme, komplikace vyřešeny a už bude jen a jen líp. Dny jsou stejné jako předchozí. Štěňátka mají svůj celodenní režim uspořádaný: jídlo, spánek, mazlení a tak pořád dokola.


2.den

21.7.2022

2. den byl trochu hektický. Opět návštěva veterináře, který doporučil spoustu klidu a jídla-->což činí Aziru šťastnou :-D I přes různé komplikace, které se vyskytly, tak je Azira starostlivou a pečlivou maminkou, je to radost se na ně dívat, opravdu to má člověk místo televize..Čím víc se na ně koukáme, tím víc jsme zamilovaní!  V noci už to tak pěkné není, opravdu toho moc nenaspím, ale co bych neudělala pro ty malé uzlíčky.

1. den 

20.7.2022

1. den se štěňátkama byl pro nás obě dvě úplnou novinkou v životě. Noc byla probdělá, spát v jedné místnosti s malinkatýma uřvanýma ďáblíkama dalo zabrat mně i Áze. Azira je ale pečlivá maminka a užívá si miminka s chutí. Problém dělá vstávání a rozhejbání těch kostí a kloubů po porodu, když se musí vyvenčit. Jako typická novopečená maminka si péči, kterou jí všichni dáváme, nechává líbit. Podrbání, koupele, vývary, masíčka, kokina..no je zkrátka v sedmém nebi. Štěňátka nabírají na váze i na síle, zjistili velikost svého teritoria-->už se přeplazili na druhou stranu :) Nejlépe je ovšem tam, kde je teplo a jídlo, takže u mamky :)

Dnešní den jsme strávili všichni na kontrole u veterinářky, která zkontrolovala jak Aziru tak i štěňátka. Všichni jsou bez paspárků a plní života. 

Porod

19. 7. 2022 se Azira rozhodla přivést na svět svá štěňátka. Již v předchozích dnech se teplota snižovala a tak jsme byli s manželem v pozoru. Na pozoru se měla i Verča, majitelka Ardálka https://ardal-eowyn.weebly.com/, se kterou jsem byla domluvená na pomoc a podporu u porodu. Porodu se zúčastnil také můj manžel Standa a přítel Verunky Honza, kterému moc děkujeme za krásné fotky!

Normálně žravá Azira, která neodmítne jakýkoliv kokino, mi odmítla ranní dávku krmení a v průběhu dne se napětí dalo krájet. Neklid, nervozita střídaly klid a spánek. Okolo 17hodiny Azirce odešla hlenová zátka a bylo to jasné! JE TO TU! V tu chvíli jsem automaticky zvedla mobil a vytáčela Verunku. Ta mi telefon bohužel nezvedala a tak zavládla do jisté míry nervozita a v hlavě probíhaly otázky "Co mám dělat první? Kdy očekávat první štěňátko? Kde je sakra ta Verča? :-D Po určité době mi Verča volala zpátky s odpovědí, že přijede nejdřív za hodinu. V tu chvíli jsem si řekla: "Dobře, Verča do hoďky přijede. Do té doby doufám že neporodíme, to zvládneme Azi!" :-D Jak už někteří tuší, Azira využila situace a začala rodit v mé a Standové přítomnosti. V tento moment jsem měla na telefonu chovatelku Janču, která mě navigovala co a jak udělat. Byla to tak emotivní chvilka, kdy na svět přišel první znakatý pejsek, že jsem se neubránila slzám! Asi 10 minut po porodu přijela Verča, která se vmžiku převlékla z motorkářského oblečení a hned šla za námi. Po hodině, kdy se Azi věnovala štěňátku, nabírala sílu a já básnila o své nové zkušenosti a zážitku Verči, se narodila černá fenečka s váhou 370g. První porod byl pro Azouška velice bolestivý ale překvapivě bolest dalších porodů už na sobě nedávala tolik znát. V 19:55 na nás vykoukl další pejsek, tentokrát ale černý jak uhel. V hmotnostní tabulce svojí váhou 500g dočasně vedl. Po porodu nastala delší časová prodleva, během které jsme si objednali večeři a Azi se stihla vyvenčit, uklidnit a odpočinout. Přesně minutu před předpokládanou dobou doručení večeře spatřil světlo světa jediný plavý pejsek z celého vrhu. Další následovala černá fenečka narozena v 21:30 s porodní váhou 390g. Do vyhřívaného hnízdečka plných sourozenců přibyl opět černý pejsek v čase 22:07 s váhou 420g. Po této chvíli nastala hodinu a půl dlouhá pauza. Manžel šel další den do práce, takže se rozloučil, Aziru podrbal za uchem a šel s klidným srdcem spát v domění, že Azi má 6 štěňátek. V ten moment jsme se s Verčou shodly, že Azira nejspíš nebude v porodu pokračovat, a tak jsme pouklízely porodní box, vyvenčily Aziru a dali ji vývar na posilnění. Ještě si ani neolízla čumák a najednou řev! S Verčou jsme se tak lekly, že jsme se nezmohly na nic jiného, než na ni zírat :-D Jakmile přešla zírající ztuhlost, tak jsem nadzvedla ocas a s úžasem jsem vyjekla: "Další štěně!! a je to další černá ďáblice :-D Nastala 20 minutová pauza, během které jsem šla dát pračku plnou ručníků a nachystat obyvák k přespání Verči a Honzy. Šla jsem zpátky za Azirkou a Honza na mě od dveří volá: "Kde seš? Máme dalšího psa!" V duchu jsem doufala v jinou barvu než v černou..na otázku jaké barvy je štěňátko, jsem dostala jasnou odpověď: ČERNÝ PES :-D Nebudu lhát, hned jsem se do všech zamilovala!!

Další den jsem jela s Azi k veterinářce na kontrolu, jestli tam nějaké štěňátko a placenty nezůstaly. Co se týká štěňátek, tak se mají čile k světu, krásně přibývají na váze a dávají o sobě vědět každou chvilku.